2011. december 25.

Bejgli

Tavaly nem került ide fel, akkor saját receptből készítettem, finomnak finom volt, de külalakra… hát… Ez viszont, nem túlzok, ha azt állítom tökéletes. Farkas Vilmos receptje nyomán, a L@ptopkonyha segítségével sütöttem meg.














Tészta: 52 dkg finomliszt,1 dl tej,1 dkg élesztő,2 tojássárgája,5 dkg porcukorcsipet só,16 dkg margarin,10 dkg sertészsír,1 db citrom és 1 db narancs reszelt héja.
Töltelék: 120ml víz,12,5 dkg kristálycukor – ebből két csomag vaníliás cukor volt,21 dkg darált mák és dió,3 dkg darált háztartási keksz,1 db citrom és 1 db narancs reszelt héja, mazsola, fahéj – ízlés szerint.

Igyekeztem előző nap mindent előkészíteni - ledaráltam a mákot, a diót, a háztartási kekszet, a lisztet, a margarint és a zsírt pedig alaposan lehűtöttem. Másnap, a tejet és tojás sárgát elkevertem, belemorzsoltam az élesztőt majd félretettem. A lisztet átszitáltam, belekevertem a porcukrot, a sót, a reszelt citrom és narancs héját, elmorzsoltam benne a margarint és zsírt, végül beleöntöttem, a tojásos élesztős tejet, majd alaposan összegyúrtam. Egyenként 4 db 24,5 dkg – os és részre osztottam majd letakarva hűtőbe pihentettem. Nem tudom mennyit pihent a hűtőben, mert elkészítettem a tölteléket és lebonyolítottam egy kisebbfajta karácsonyi bevásárlást is. A töltelékhez a vizet, a kristály és vaníliás cukrot, a reszelt citrom és narancs héját, a fahéjat és a mazsolát összeforraltam, majd leforráztam az előzőekben összekevert darált diót és háztartási keksz keverékét. Egy lapostányéron szétnyomkodtam és kihűtöttem. A mákos töltelékkel ugyan így jártam el. Miután a töltelék kihűlt,1 – 1 db 24 dkg – os részre osztottam, és az egyenként kb.20x25 cm – es téglalapra kinyújtott tésztán eloszlattam, igyekeztem a tészta széleiből 1 – 1 cm szabadon hagyni. Miután a bejgliket feltekertem, sütőpapírral kibélelt tepsire tettem, és lekentem 1 db tojással, majd a hűvös kamrában 20 percet száradtak.20 perc után, a bejgliket a kimaradt tojásfehérjével lekentem, és ment vissza a hűvös kamrába újabb 20 percre. Száradás után, előmelegített sütőben, alacsony fokozaton 20 percig sütöttem.

2011. december 18.

Mézeskalács fenyő

Idén megígértem, hogy sokkal jobban fogom várni a karácsonyt, és már hetekkel előtte megteremtem a karácsonyi hangulatot itthon. Szűk egy hét múlva karácsony, és karácsonyi hangulat sehol… Se karácsonyi fények, se karácsonyi díszek, se karácsonyi pompa, sehol a lakásban. Az adventi koszorú is a szekrényben figyel - talán Szentesete előkerül a szekrényből… Ezt a mézeskalácsot is nehezen készítettem el – a tészta egy éjszaka helyett, egy hetet pihent a hűtőben. Nem tudom… csak nekem megy ilyen nehezen a munka és a család mellett a készülődés, vagy más is ilyen cipőben jár?!Ez most nem a saját receptemből készült,eredeti recept és ötlet innen.










Hozzávalók: 25 dkg liszt, 7 dkg porcukor, 6 dkg méz, 5 dkg margarin, 1 egész tojás,1 kk szódabikarbóna, 1 tk mézeskalácsfűszer.

A mézet a margarinnal forráspontig melegítettem majd kihűtöttem. A tojást elkevertem a mézeskalácsfűszerrel és a porcukorral, a lisztet pedig összeszitáltam a szódabikarbónával. A tojásos keverékhez felváltva adtam az olvasztott mézes keveréket és a lisztes keveréket, majd alaposan összegyúrtam. Kicsit lágy lett a tészta így még adtam hozzá egy kevés lisztet. Mikor a tésztát simára gyúrtam, fóliába csomagoltam és betettem a hűtőbe pihenni eredetileg egy éjszakára… Egy hét múlva a tégla keménységűre pihent tésztát kinyújtottam kb.,3 mm vastagságúra, majd kiszaggattam. A tetejét lekentem tojással és előmelegített sütőben 5 percig sütöttem. A teljesen kihűlt mézeskalácsokat, cukormázzal csorgattam meg - tojásfehérje és porcukor keverékével.






2011. december 4.

Tejszínes almaleves

Még egy leves...









Hozzávalók: 3 szem alma, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 1 evk liszt, csipet só, szegfűszeg, fahéj, kristálycukor – ízlés szerint.

Az almákat meghámoztam és apró kockákra vágtam, majd kb.fél liter vízzel felengedve kompótot főztem belőle. Ízesítettem, közben a lisztet simára kevertem a tejszínnel és a tejjel, amivel behabartam. Nem forraltam fel újra, csak forráspontig melegítettem. Langyosan, tejszínhabbal, nagyon finom...

2011. december 1.

Magyaros gombaleves

Hazaérve a munkából késő délután jól esik a „második műszak” előtt egy tányér melengető forró, tartalmas leves.









Bő forró zsírom a megpárolt vöröshagymán félpuhára pároltam a karikákra vágott zöldséget. Megszórtam liszttel, majd rádobtam a z előzőleg megnyúzott és felnegyedelt gombát. Kicsikét pirítottam, megszórtam pirospaprikával, felöntöttem vízzel, ízesítettem és készre főztem. Közben egy tojást annyi liszttel elkevertem amennyit felvett a tojás, belekevertem egy kanálnyi vajat, és beleszaggattam a kész levesbe. Egyszerű, nagyszerű és melengető…